Na co pomaga i na co działa sok z żurawiny? Żurawina wielkoowocowa- jej właściwości i zastosowanie.

Na co jest dobry sok z żurawiny?

Zapewne większość z Was już słyszała o dobroczynnych właściwościach soku z żurawiny. Żurawina stała się popularna ze względu na korzystny wpływ na nasz organizm przy infekcjach układu moczowego. Nie jest to oczywiście jej jedyna zaleta. Co tak naprawdę daje picie soku z żurawiny?

Jakie witaminy zawiera żurawina?

żurawina sok, sok żurawina, sok z żurawiny, owoc żurawiny, zdrowe śniadanieŻurawina wielkoowocowa (Vaccinium macrocarpon) obfituje w różnorodne substancje odżywcze i witaminy, dzięki czemu poprawia ogólną kondycję organizmu i wspomaga walkę z infekcjami. Już od dziesięcioleci sok żurawinowy jak i sama żurawina są stosowane w profilaktyce i wspomaganiu leczenia wielu schorzeń. Możemy wymienić tu m.in. infekcje pęcherza moczowego i dróg moczowych, niestrawność, dyspepsja żołądka oraz problemy z wątrobą. Owoce żurawiny są bogate w witaminy z grupy B (B1, B2, B6) oraz witaminy C, E, beta-karoten oraz w minerały: sód, potas, wapń, magnez, fosfor, jod, żelazo oraz flawonoidy, które pełnią funkcję silnych antyoksydantów.

Tak jak w przypadku zdecydowanej większości owoców, największe korzyści osiągniemy jedząc owoce żurawiny w całości. Niestety jest to nierealne w polskich warunkach, gdyż żurawina wielkoowocowa nie występuje u nas w stanie naturalnym. W Polsce możemy dostać jedynie żurawinę błotną (Vaccinium oxycoccos L. = Oxycoccus palustris L.), a mimo rosnącej świadomości społeczeństwa, nadal nie jest to popularny owoc i wcale nie jest tak łatwo go znaleźć.

Uprawa i zbiór żurawiny

Żurawina wielkoowocowa jest uprawiana w bardzo ciekawy i niestandardowy sposób. Rośnie na terenach bagnistych i moczarach. Kiedy owoce są już dojrzałe i gotowe do zbioru, pola uprawne są dosłownie zalewane wodą. Owoce unoszą się na powierzchni wody (dzięki temu, że każdy owoc ma cztery komory powietrzne). Dociera do nich przez to więcej światła słonecznego, co dodatkowo zwiększa walory odżywcze i smakowe żurawiny.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie korzyści dla zdrowia może nieść picie soku z żurawiny wielkoowocowej, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Żurawina na zapalenie pęcherza? Sok z żurawiny a profilaktyka zakażenia dróg moczowych. sok z żurawiny, sok żurawiny bez konserwantów, sok żurawinowy, infekcje pęcherza, zapalenie pęcherza, zapalenie układu dróg moczowych

Owoce żurawiny zawierają proantocyjanidyny. Są to bezbarwne składniki roślin, które pod wpływem niektórych kwasów mineralnych mogą przekształcać się w barwne antocyjanidyny. Mają one również bardzo korzystny wpływ na ludzki organizm. Proantocyjanidyny mają zdolność do hamowania przylegania bakterii do śródbłonka dróg moczowych. Co to oznacza w praktyce? Pijąc regularnie sok z żurawiny, bakterie wywołujące infekcje dróg moczowych nie mają możliwości aby “przyczepić” się do moczowodów czy ściany pęcherza moczowego. Jeśli bakterie nie mogą rosnąć i się dalej rozprzestrzeniać, nie mogą też wywołać infekcji. Zostają one najzwyczajniej w świecie wydalone z moczem.

Trzeba również pamiętać, że cały czas mówimy tutaj o profilaktyce. Jeśli infekcja zdąży się rozwinąć, sok z żurawiny będzie działał głównie wspomagająco. Może łagodzić przykre dolegliwości takie jak ból brzucha czy pieczenie przy oddawaniu moczu, ale najprawdopodobniej to nie wystarczy, żeby pozbyć się zakażenia. W takim przypadku najlepiej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy opracują plan leczenia lub zlecą ewentualne badania. Natomiast przy nawracającym zapaleniu układu moczowego sok z żurawiny jest jednym z najlepszych surowców naturalnych. Szczególnie powinny o tym pamiętać panie, gdyż ze względu na budowę anatomiczną cewki moczowej u kobiet zdecydowanie częściej dochodzi u nich do nawrotu zakażeń układu moczowego.

Miażdżyca i choroby serca- jak im zapobiegać? Zdrowie serca pod kontrolą.

Sok z żurawiny obfituje również w fitosubstancje odżywcze takie jak polifenole. Dzięki temu żurawina charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi. Przewlekły proces zapalny niekorzystnie wpływa na kondycję naczyń krwionośnych, a w osłabionych naczyniach może dojść do odkładania się złogów wapnia, lipidów i kolagenu, a w konsekwencji do wytworzenia blaszki miażdżycowej. Zmniejsza się wtedy przepływ krwi, a to może prowadzić do poważnych następstw i w konsekwencji m.in. do niedokrwienia mózgu, udaru, choroby wieńcowej, a nawet zawału serca.

Badania przeprowadzone w 2011 roku potwierdziły, że picie soku z żurawiny korzystnie wpływa na naczynia krwionośne, w szczególności przyczyniając się do redukcji sztywności tętnic. Fitoskładniki odżywcze zawarte w stuprocentowym soku z żurawiny mogą spowolnić też proces odkładania się blaszki miażdżycowej, przez co chronią nasz organizm przed pojawieniem się chorób układu sercowo-naczyniowego.

Kolejne badania przeprowadzone w 2011 roku wykazały, że u kobiet cierpiących na zespół metaboliczny (które piły regularnie sok z żurawiny) zaobserwowano wzrost aktywności antyoksydacyjnej w osoczu i zmniejszenie oksydacji lipidów. Jest to szczególnie korzystne zjawisko u osób, które borykają się z zaburzeniami poziomu cholesterolu we krwi. Żurawina może też zmniejszyć stężenie frakcji LDL cholesterolu we krwi, znanego nam jako “zły” cholesterol.

Próchnica i inne choroby zębów i przyzębia- jak im zapobiegać?

Według najnowszych badań sok z żurawiny zapobiega występowaniu próchnicy. Proantocyjanidyny występujące w owocach żurawiny skutecznie zapobiegają przyleganiu bakterii do zębów. Ponadto hamują odkładanie się płytki nazębnej oraz chronią przed chorobami przyzębia.

Oczywiście prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezbędna, bez tego ani rusz, ale stosowany regularnie sok z żurawiny dobrze wspomoże nasze codzienne wysiłki o piękny uśmiech i zdrowe zęby bez próchnicy.

Zapobieganie infekcjom i wpływ na odporność.

Sok z żurawiny ma jeszcze wiele innych zalet. Niektóre badania sugerują, że żurawina może przyczynić się do zahamowania wzrostu niektórych bakterii i wirusów, m.in. norowirusów odpowiedzialnych za wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego. Wciąż potrzeba więcej badań w tym kierunku, ale dotychczasowe osiągnięcia są naprawdę obiecujące, w szczególności te dotyczące profilaktyki i prewencji zakażeń przewodu pokarmowego.

Jak zwalczać wolne rodniki i jak hamować procesy starzenia?

żurawina sok, sok żurawina, sok żurawinowy, sok z żurawiny, soki naturalneWraz z wiekiem w naszych organizmach kumuluje się coraz więcej wolnych rodników. Oczywiście są nam potrzebne, ale w rozsądnych ilościach. Gdy pojawia się ich za dużo na skutek np. częstego spożywania wędzonych i smażonych potraw, stresu, palenia papierosów, długich kąpieli słonecznych oraz zanieczyszczeń środowiska- mamy problem. Udowodniono, że wolne rodniki przyczyniają się m.in. do wystąpienia miażdżycy naczyń krwionośnych, stanowią również czynnik ryzyka rozwoju innych chorób serca i cukrzycy. Ponadto utleniają lipidy i uszkadzają naturalną barierę ochronną naskórka, przyspieszając tym samym procesy starzenia. Zmniejsza się elastyczność skóry, pojawiają się zmarszczki, naruszone zostają włókna elastynowe i kolagenowe.

Dlatego też nie tylko ze względu na urodę, ale również aby móc długo cieszyć się dobrym zdrowiem ważne jest spożywanie pokarmów bogatych w przeciwutleniacze.

Antyoksydanty działają w naszym organizmie niczym miotełka i “wymiatają” wolne rodniki. Sok z żurawiny jest wyjątkowo bogaty w przeciwutleniacze o potężnej sile działania, które chronią nas przed niszczącym wpływem wolnych rodników. Antyoksydanty zawarte w soku żurawinowym spowalniają procesy starzenia i zmiany w tkankach związane z wiekiem. Badania opublikowane w The Journal of Nutrition wykazały, że żurawina może w przyszłości odegrać znaczącą rolę w prewencji chorób nowotworowych poprzez dołączenie jej do naszej codziennej diety.

Jak poprawić trawienie? Sok z żurawiny przy zakażeniu Helicobacter pylori.żurawina sok, sok żurawina, sok żurawinowy, oferta sok żurawina, promocja sok żurawina, sok z żurawiny bez cukru

Te same związki czynne zawarte w żurawinie które pomagają dbać o kondycję serca, wspomagają również funkcjonowanie układu trawiennego. Słyszeliście o bakterii Helicobacter pylori? Niestety może ona powodować nie lada spustoszenie w naszym organizmie. Bakterie H. pylori zmieniają pH środowiska z kwaśnego na zasadowe oraz produkują toksyny, które odpowiadają za pojawienie się stanu zapalnego. Nieleczona infekcja może przyczynić się do wystąpienia wrzodów żołądka i dwunastnicy, zapalenia błony śluzowej żołądka, a także zwiększyć ryzyko wystąpienia w przyszłości raka żołądka.

Pierwsze objawy infekcji są dość niepozorne i często są mylone z innymi dolegliwościami. Przy zakażeniu H.pylori mogą występować wzdęcia, nudności, wymioty, niestrawność, bóle nadbrzusza, ogólne pogorszenie samopoczucia, czasem również biegunka.

Regularne stosowanie soku z żurawiny uniemożliwia bakteriom H. pylori dalszy rozwój i wzrost na śluzówce żołądka. Jest to szalenie istotne, gdyż niczym niehamowane bakterie wymykają się spod kontroli. Nadal mnożą się, rosną i w konsekwencji mogą wywołać wrzody żołądka.

Antyoksydanty oraz inne substancje o działaniu przeciwzapalnym zawarte w soku z żurawiny skutecznie chronią śluzówkę żołądka przed niekorzystnym wpływem bakterii Helicobacter pylori. Żurawina hamuje ich osadzanie się na śluzówce żołądka również dzięki zawartych w niej taninach i polimerach epikatechinowych.

Pamiętaj: zakażenie Helicobacter pylori może zdiagnozować tylko lekarz, który zaleci odpowiednią terapię w celu eradykacji tej bakterii. Nie należy bagatelizować występujących objawów, a sok z żurawiny będzie świetnym uzupełnieniem terapii.

Jak złagodzić objawy menopauzy? Czy sok żurawinowy może pomóc? 

Dopiero całkiem niedawno pojawiły się pierwsze wzmianki dotyczące pozytywnego wpływu stosowania żurawiny u kobiet po menopauzie. Ryzyko wystąpienia schorzeń sercowo-naczyniowych znacznie wzrasta właśnie w okresie około menopauzalnym w porównaniu do innych grup osób w tym samym wieku.

Dotychczasowe badania wykazały, że codzienne spożycie owoców żurawiny redukuje poziom cholesterolu całkowitego we krwi, a sok z żurawiny może okazać się świetnym suplementem dla kobiet, które przechodzą menopauzę lub mają ją już za sobą. Oprócz tego owoce żurawiny mogą łagodzić nieprzyjemne uderzenia gorąca i zaczerwienienia skórne. Na razie to tylko wstępne badania na zwierzętach, ale dotychczasowe rezultaty są bardzo obiecujące.

Sok z żurawiny na odchudzanie.

Jeśli chcesz zrzucić kilka kilogramów, możesz wspomóc swoje starania dodając do swojej diety sok z żurawiny. Doskonale oczyszcza organizm z toksyn, reguluje przemianę materii i jest niskokaloryczny. Dzięki wysokiej zawartości kwasów organicznych może wspomóc emulgowanie zmagazynowanego tłuszczu na biodrach i przyspieszyć proces odchudzania. Oczywiście kluczowa jest odpowiednia dieta oraz aktywność fizyczna, nie istnieją cudowne środki dzięki którym uda się schudnąć 5 kg w tydzień bez szkody dla zdrowia.

Jak wybrać dobry sok z żurawiny?

Kiedy rozpoczniesz poszukiwania idealnego produktu, nie daj się zwieść kolorowym etykietom i popularnym sloganom. Zawsze czytaj etykiety i bądź świadomym konsumentem. Napój żurawinowy, koktajl, herbatka czy syrop nie dostarczą nawet ułamka tego, w co obfituje prawdziwy,100% sok z żurawiny. Zazwyczaj żurawinę mają tylko w nazwie albo jej niewielki dodatek na końcu składu.

Zwróć uwagę na to, aby był to sok z żurawiny bez dodatku cukru oraz bez substancji konserwujących. W Polsce nie ma możliwości kupna świeżego soku z żurawiny wielkoowocowej, gdyż nie jest ona uprawiana w naszym kraju. Równie dobrym rozwiązaniem będzie wybór soku pasteryzowanego, który zachowuje wszystkie wartości odżywcze i smakowe oraz zapewnia odpowiednią trwałość produktu.

Jak pić sok z żurawiny? Jak stosować sok z żurawiny?

Nie ma żadnych szczególnych wytycznych co do ilości soku z żurawiny, jaką można stosować w ciągu dnia. Warto pamiętać, że picie już 50 ml soku dziennie może przynieść wymierne korzyści zdrowotne. Należy jednak mieć na uwadze, że picie zbyt dużych ilości soku może lekko podrażniać żołądek, dlatego warto go rozcieńczać wodą. 100% Sok żurawinowy jest bardzo kwaśny, dlatego pewnie nie każdemu przypadnie do gustu, jednak naprawdę warto się przełamać!

Kiedy najlepiej pić sok z żurawiny?

Najważniejsza jest regularność. Korzystniej wpłynie na organizm codzienne picie małej ilości soku niż jednorazowe wypicie całej butelki. Najczęściej zaleca się stosować sok z żurawiny w postaci rozcieńczonej, około pół godziny przed posiłkiem.

Jak widać sok z żurawiny ma wiele właściwości, które korzystnie mogą wpłynąć na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie. Dlatego tak ważne jest, by nasza dieta była zbilansowana, bogata w warzywa i owoce obfitujące w antyoksydanty. Sok z żurawiny może okazać się świetnym dodatkiem w Twojej diecie. Przekonaliśmy Cię? Wypróbuj sok z żurawiny marki Bonini!

soki naturalne, sok z mango, sok z żurawiny, sok z czerwonych winogron, żurawina sok, sok żurawina

 

Opracowano na podstawie:

1 thought on “Na co pomaga i na co działa sok z żurawiny? Żurawina wielkoowocowa- jej właściwości i zastosowanie.

  • Zblendowaną źurawinę bez
    Cukru z szczyptą soli zapasteryzowałam w małych słoikach i spoźywam z surową zielenią, dobrze smakuje. Jak często mogę jeść taką źurawinę, jestem otyła

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *